Šlechtitelský chov ovcí původní valaška
Vše, co chcete vědět o ovcích, nejvíce o původní valašce.

Aukce Košařisky

Toto je zpráva Jana Vejčíka

Chovatel p. Bařina se nedostavil – předpokládám, že berani budou oklasifikování dodatečně ve stáji a připsány do katalogu.

Chovatel p. Trefný – 2 berani V linie JURAS oklasifikován ve stáji – pro vzdálenost aby nemusel na aukci.

Chovatel Bellama s.r.o. - oklasifikováno ve stáji pro výskyt Maedi-Visna.

Chovatel p. Milerski

 • Beran č. 34366081 linie JURAS – váha 48 kg, nar. 30.1.2009, vlna 11 měs., měkké zadní spěnky viz. foto foto 2 foto 3 foto 4 foto 5 foto 6
  Tento beran nesplňuje podmínky předvedení na aukci, přesto byl klasifikován.
 • Beran č. 34372081 JAVORNIK – váha 35,2 kg, nar. 29.3.2009 vlna 2 měs., měkčí zadní spěnky
  Beran odročen

Chovatel p. Orel

 • Beran č.21676081 JURAS – váha 42 kg, nar. 23.2.2009
  vcelku dobrý, jen jemnější vlna
 • Beran č. 21677081 JURAS – váha 36 kg, , nar. 23.03.2009, měkčí zadní spěnky
  přestože beran nesplňuje podmínky na předvedení na aukci, beran oklasifikován viz. foto foto 2 foto 3 foto 4 foto 5

Nechápu proč se zařazují do chovu berani linie JURAS, kteří absolutně nesplňují parametry plemenného berana, když této linie je dostatek a to i zamražených dávek

Proč se produkují berani linie JURAS v chovech se 4 ks bahnic, kde se narodí dva beránci a z toho oba jdou na aukci, kde si myslí že vypadají dobře, podle čeho chovatel usuzuje nebo dle čeho to srovnává, když CPH je -28,75, třída II.

V zápisu z jednání klubu je uvedeno, že je nedostatek linií Ondráš, poté jsem je nabídl k prodeji, že jdou na aukci na ZŽ a to ve třídách CPH E-ER. reakce p. Milerskiho :"No, buď budeme muset si ho jet koupit do Čech, nebo si tady jednoho nějakým způsobem zlegalizujeme."
To doufám, že určitě nemyslel vážně a že to snad neprojde.

Návštěva chovu p. Milerskiho - ovce pěkné, označené, jehňata ve věku 1-cca20dní bez jakéhokoliv označení ani dočasného, chovatel jehňata neváží, nijak po narození neoznačuje, na dotaz jak pozná které jehně patří ke které ovci mi bylo odpovězeno, že se to dá vypozorovat, jak to ale pak dělá když se je snaží sehnat aby se nepomíchaly, to nevím.
Dále ve stádě trvale působí dva berani, za mé přítomnosti tam opravdu byli, jak se ale pak dá určit paternita taky netuším. U beranu naštěstí začalo SCHOK testováním paternity, ale co u jehnic – jak jim vystavit POP, když nelze určit otce????