Šlechtitelský chov ovcí původní valaška
Vše, co chcete vědět o ovcích, nejvíce o původní valašce.

Schůzka klubu valašek – únor 2011

Vážení chovatelé, příznivci ovcí a čtenáři,

po peripetiích s klubem chovatelů Valaška, se zdá, že se trošku vývoj pohnul. Je na zváženou a otázkou času jakým směrem. I když jsem se poslední schůze zúčastnil, vzala mi iluze a představy kam se bude ubírat směr chovu a chovatelů. Velice oceňuji, že se poslední schůze zúčastnilo kompletní předsednictvo SCHOK a účast samotných chovatelů byla veliká. Co mě trápí je nastavený program a samotný průběh schůze a zejména neosobní vyčítání mezi chovateli něčeho, co v běžném životě nezažijete. Ovšem dali se vidět i zajímavé věci a to jak chovatelé a nechovatelé (rozuměj chovatel = ten, kdo chová ovce a má je psané na vlastní osobu) si zvolí za předsedu klubu nechovatele ovcí, to jak nechovatelé hlasují o podmínkách odchovu plemenných beranů. Ale to je věc klubu a to jak si nastaví pravidla, kdo o tom má rozhodovat, ale pro mě jako chovatele je zarážející že o budoucnosti chovu rozhoduje člověk, který ovce nechová a nemůže mít představu jaké to má souvislosti a dopady na daný chov. Bohužel se nepodařilo dohodnout, natož odsouhlasit jasný plemenný standard a podmínky odchovů jehnic a zejména plemenných beranů. Před rokem 2010 platila mimo jiné podmínka pro předvedení berana na nákupní trh a bonitaci, že daný potenciální plemeník v době předvedení musí vážit minimálně 40kg, věk pro předvedení byl 6-18 měsíců. Vzhledem k tomu, že plemeno původní valašky je pozdní plemeno a menšího tělesného rámce, podmínka minimální hmotnosti sama o sobě generovala pozdější předvádění plemenných beranů na nákupní trh. Ale to přinášelo i úskalí pro chovatele mít berana přes zimu doma a pak s ním jít na trh. U části chovatelů toto není problém a umí se s tím vyrovnat a chovatelsky se postarat o potenciálního plemeníka. Jenže u části chovatelů se zrodil nápad zrušit tuto váhovou podmínku, tím pádem mohou předvádět beránky na trh dříve. Dokonce někteří beránci s chlupem nezvládli ani 6 měsíců věku, ale hlavně aby byli předvedeni a pokud možno v elitní třídě. Co je komu potom, že beránek má nohy do „X“, hlavně že má třídu za zevnějšek ER a budou dotace.

Z ekonomického hlediska se ani nedivím, že toto někteří producenti plemenných beranů chtějí. Na jaře se jehně narodí, na podzim ho předvedu na nákupní trh, prodám za cenu o něco málo vyšší než jateční, hlavně že prodám a zažádám o dotaci na vyprodukovaného plemeníka, suma sumárum mi to jako chovateli hodí minimálně dvojnásobek jateční ceny bez práce. A ještě elegantně přesunu problém s ustájením na nového chovatele, který si beránka koupí, protože jej na podzim stejnak nebude moci použít. Valaška je pozdní plemeno a jestliže platí, že jehnice by se měly připouštět až v 15-18 měsících věku, tudíž plemenný beran by měl být při prvním připouštění taky tak starý. A to platí i u ostatních pozdnějších plemen.

Dále mě zaráží, jak při 10 liniích v populaci původní valaška lze s čistým svědomím chovatele aplikovat příbuzenskou plemenitbu, jak ze vztahu bratr + sestra odchovat plemenné beránky a s čistým svědomým je předvést na nákupní trh. To, že je to proti přírodě a proti obyčejnému selskému rozumu, který evidentně někde chybí, nechám ať si posoudí každý sám. Zarážející je i to, že si tyto beránky dokáže někdo koupit a směle je používat ve svém chovu. Nejhorší ovšem je, že se najdou ostatní chovatelé, kteří tento postup ještě obhajují. Kam toto spěje nechci domýšlet.

+-----------------------------------------------------------------------------+
¦   ¦70430¦Bludovice-Žitník   Radovan Žitník , 741 01 Nový Jičín     ¦
¦  29¦46290¦03.05.10 1566 RADHOST   z dvojčat   Genotyp  ARR/ARR   ¦
¦   ¦081CZ¦100% VALAŠKA PŮVODNÍ         0.0 /0.0 /0 /  0.0/  0.0 ¦
+-----------------------------------------------------------------------------¦
¦Otec 70219 26247 072CZ  EB RADHOST     V 93,ZV   2 -49.66 91 % II ¦
¦Matka 70430 30467 972CZ  ER 03/03/03/03/1.2 V 93,ZV   1  8.44 30 % E ¦
¦OtecM 70234 17041 081CZ  EA RADHOST     V 100    1 -50.26 92 % II ¦
+-----------------------------------------------------------------------------¦
¦Vaha Sort./Dél. Vaha100 PH100Př. PH100Mat.PH Plod. Poř.% CPH Tř.CPH Zevn VT ¦
¦40 kg  F/   31.9   1.37   0.24  -13.70  47 %  -5.45 E  ER EA ¦
¦TělR Osv Roh Hřb Hrud Záď SklZ HrKP HrKS  PaKP ÚHlK PaKS ChV Vady¦
¦ 3   3  5                    2

Tady je ukázka, kde je na NT předveden beránek, kde otec a matka mají stejného otce č. CZ17041081, PaKP(pánevní končetiny postoj) – 2, což je postoj zadních končetin do „X“, je oklasifikován třídou za zevnějšek ER. Ani matka a ani otec nemají podíl krve 100%.

S porovnáním předchozí praxe je odchov plemenných beránků původní valašky od rodičů, kteří nemají 100% podíl krve původní valaška, už detail. Ale během loňského roku jsem zjistil, že i toto se dá dokázat.

Všechno toto se na veřejnosti pak omluví, jak je valaška vzácná a je ji třeba za každou cenu zachránit. Jak někteří přispívají k její záchraně víc, protože mají jinou adresu než jiní, jak ji někteří zachraňují více než druzí, protože ti druzí jí podle prvních mají jako „business“. Jestli někdo dokáže práci v zemědělství nazvat business, tak buď neví co je zemědělství, nebo asi chová nebo pěstuje něco úplně jiného, protože zemědělství rozhodně business není. Zemědělství je tvrdá, poctivá, zodpovědná a každodenní práce, která vyžaduje hodně velké nadšení, obětování a velké srdce do zemědělství a to i od okolí daného farmáře. Jak již bylo psáno výše, pokud s tím souhlasí většina chovatelů a nechovatelů, nedá se s tím nic dělat. Kam to ale povede si netroufám říct. Předpokládám, že opět zafunguje fenomén dnešní české společnosti. Vše se ututlá, zakryje, posvětí a omluví, hlavně jen abychom nepřišli zkrátka.