Šlechtitelský chov ovcí původní valaška
Vše, co chcete vědět o ovcích, nejvíce o původní valašce.

diskuze

Řadit příspěvky: od nejnovějšího   od nejstaršího

Zanechte nám zprávu…

zpráva:
jméno:
e-mail:

Dobrý den, chtěli bychom si pořídit do 4 kusů jehnic valašek (i zušlechtěných). Daly by se koupit u Vás ještě teď na jaře? (bohužel nám nedopadla dodávka ovcí odjinud a louku máme teď prázdnou). Děkuji za informaci, případně na odkaz, pokud byste o někom věděli. Steger, tel 777929442
napsáno 25. 4. 2010, 02:08 nové
Dobrý den, jehnice prodáváme pouze čistokrevné původni valašky. Na jaře jehnice neprodáváme, pouze na podzim ve veku 6-8 měsíců stáří.
napsáno 25. 4. 2010, 21:15 nové
Dobrý den,mám dotaz,stran tohoto plemene.Skoušel jsem oficiální klub i stránky ifauna,leč bez odpovědi.Proto skouším,zda se odpovědí dočkám zde.Má otázka-V historii plemene jsem se dočetl,že dříve byly obvyklé bezrohé ovce.Co vedlo současné chovatele k chovu rohatých ovcí a vyskytují se stále bezrohé bahnice?Pokud ano,berou se jako rovnocené rohatým ovcím?Ptám se proto,že bych si na podzim valašky chtěl pořídit,ale rohaté ovce by mi asi kvuli dětem doma neprošly.
napsáno 27. 4. 2010, 10:15 nové
Dobrý den, opravdu byly dříve ve stádě ovce bezrohé a sem tam nějaká byla rohatá. Nevím co přesně vedlo chovatele k tomu že teď je to naopak, ale je to tak. Pravděpodobně to je atraktivita vzhledu, dále kdy v době největší decimace chovu se podařilo zachránit pouze rohaté bahnice a ty svou rohatost předávají dále. Bezrohé valašky se ale stále vyskytují a jsou rovnoceným rohatým. Ale co se týče obav rohů vůči dětem není v tom žádný problém. Ovce rohy vůbec nepoužívají proti člověku ani proti sobě, mají je snad jen pro okrasu. Pokud můžou tak se dokáží bezproblému se jimy čemukoliv vyhnout. Opravdu nemusíte mít obavu kvůli dětem že by jim ublížily rohem, jezdí k nám spousta návštěv s dětmi, hrají s ovcemi a nikdy nepoužily rohy, ba naopak opravdu se snaží aby se rohy ničeho nedotkly.
napsáno 28. 4. 2010, 20:58 nové
Jiří Jackiv
Díky za odpověď
napsáno 29. 4. 2010, 15:02 nové
Tomáš
Dobrý den, přečetl sem si, že chováte kromě ovcí také krávy plemene aberdeen angus. Chtěl bych se zeptat, jestli náhodou nemáte na prodej nějakou jalovici. Předem děkuji za Vaší odpověď.
napsáno 16. 5. 2010, 18:44 nové
Dobrý den, omlouvám se vám, ale jalovičky na prodej nemáme. Snažíme se chov co nejvíce rozšířit a veškeré narozené jalovice zůstavají do našeho chovu. Zkusil bych www.cschms.cz kde je burza zvířat, tam většinou je něco na prodej.
napsáno 17. 5. 2010, 14:12 nové
Dobrý den dočetl jsem se že nabízíte jateční jehňata. Prodáváte jen živá nebo už zabitá a stažená?
napsáno 3. 9. 2010, 16:15 nové
Dobrý den, prodáváme na oba dva způsoby. V případě žívých je cena 45 Kč/kg živ.hm, v případě zabitých se jedná o JUT(jatečně upravený trup), tzn. stažená, vychlazená v celém trupu a je cena 100 Kč/kg trupu.
napsáno 5. 9. 2010, 17:29 nové
Dobrý den, chtěl bych upozornit na fakt, že se objevují inzeráty na prodej beránků plemene valaška do chovu. V případě, že jsi jej chcete opravku koupit do chovu, ověřte si nejprve, zda-li prodávaný berani jsou opravdu chovný. Tzn. že byli řádně oklasifikovány na nákupním trhu, byl jim přidělen státní registr s vystaveno POP. Dle stáří a ceny nabízených beranů je taky vypovýdající faktor, cena plemenného berana by něměla být rovna ceně jatečného. Použití neoklasifikových beranů v chově se nový chovatel vystavuje postihům od Státní plemenářské inspekce a zárověn je to porušení šlechtitelského zákona.
napsáno 22. 10. 2010, 12:21 nové
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda nebudete mít na jaře ovečky na prodej. Děkuji Humlová
napsáno 31. 1. 2011, 21:54 nové
Dobrý den, vzhledem k nastavení managementu porodů ovcí na duben, máme jehnice na prodej až v průběhu září - říjen téhož roku.
napsáno 13. 2. 2011, 15:28 nové
Dobrý den, slyšela jsem, že jste v TV mluvili o přidávání selenu jehňatům. Mohl byste mi říci o jaký konkrétní přípravek se jedná a zda se nemohou jehňata předávkovat, jsou-li menší. Pořad jsem neviděla a ani ho nemohu na internetu najít. Děkuji Romana Breklová
napsáno 14. 3. 2011, 16:44 nové
Dobrý den, o přípravku hovořil předchozí chovatel p. Vinziger, ale to není postatné. Onen přípravek se jmenuje SELEVIT v dávkování 1ml u jehněte do 3 týdnů stáří a 2 ml na 3 týdny stáří. Aplikace je perorálně popřípadně injekčně pod kůži. V návodu o předávkování nic nepíšou, ale vzhledem k tomu. že se dávkuje dle věku a ne váhy bych se předávkování nebál. Podávání SELEVITU se lze vyhnout pomocí speciálních mineráních lizů pro ovce během březosti a následně i během laktace. Lizy jsou sice dražší než klasická kostka soli, ale vyplatí se to zpětně na odchovu jehňat.
napsáno 14. 3. 2011, 18:20 nové
Vážení chovatelé ovcí, dle zákona č.344/2006Sb. §19 smí být požívám v přirozené plemenitbě použit pouze plemeník se státním registrem(laicky s PP), toto platí i pro ZÁJMOVÉ CHOVY. Opět se objevují inzeráty na prodej beranů valašek bez PP do chovu a horší je, že je to pochází od chovatelů zapojených v KU. Každy kupec těchto beranů a použitím v chově se vystavuje postihu od Plemenářské inspekce a prodejce pokud jej prodává s vědomím do chovu taktéž.
napsáno 15. 3. 2011, 15:24 nové
Dobrý den, je nějáká doba, kdy Vás lze zastihnout u oveček?Kolem kolikáte hodiny? Chtěli bychom si pořídit ovečky a zaujali nás šumavky. Rádi bychom se k Vám na ně přijet podívat, popřípadě se o nich dozvědět bližší informace. Stačilo by nám max. 30 minut. Byli jsme tento víkend v Brně na výstavišti, kde jste právě Vy vystavoval tyto ovečky. Děkuji. S přáním krásného dne Petra Havlová
napsáno 1. 7. 2011, 14:44 nové
dobrý den, chystám se pořídit 2 - 3 ks ovcí valašek, pro spásání trávy na mém pozemku, zajíma mě, jaká je náročnost při chovu, konkrétně jde o to, jestli je na oploceném pozemku, kde bude navíc ohradník, mohu nechat samotné např. 14 dní. Děkuji za odpověď. Daniel Bajer
napsáno 14. 4. 2012, 20:59 nové
Dobrý den, ná Váš dotaz se mi odpovídá velice težko. Jestli máte v úmyslu nechat ovce bez kontroly samotné např.14 dní, nekupujte si valašky , ale nejaké kříženky za jatečnou cenu a zkuste to. Osobně bych to nikdy neudělal a kontroluji své ovce každý den, byť jsou to valašky. Pokud ovce mají dostatek kvalitní potravy neutečou a nezáleží na plemeni a pokud nemají tak utečou a to též nezáleží na plemeni.
napsáno 16. 4. 2012, 11:20 nové
Dobrý den, je možné koupit jehně valašky. S pozdravem Ranč u Potoka Lučany nad Nisou Děkuji
napsáno 1. 4. 2014, 22:14 nové
Dobrý den, ano je to možné, jehnice se rodí v duben-květen a k odběru budou září říjen téhož roku.
napsáno 13. 5. 2014, 22:33 nové
Zdar Vejčo, bls na Tech agru v brně:??:??:?????? byl tam aj To sem se lek
napsáno 5. 4. 2014, 11:29 nové
Ano byl jsem na TechAgru, dokonce jsem tam vystavoval ovce. Vezl jsem tam šumavky a musel i valašky. Nikdo z Valašska je tam nebyl schopnej dovézt a to to mají kousek a furt se chvástají jak je zahraňují. Navíc v době kdy se u nás rodí jehňata. Valašky tam vyhrály nejlepší kolekci ovcí a beran valašky se stal absolutním vítězem výstavy, kde porazil i masná plemena.
napsáno 14. 5. 2014, 08:50 nové
Blahopřeji k dosaženým oceněním a děkují za úspěšnou reprezentaci valašských ovcí na TechAgru. Nicméně musím Vás upozornit, že další informace, které podáváte ve zprávě na níž reaguji jsou značně zkreslené. Výstava zvířat na TechAgru byla doplněním výstavy zemědělských strojů a byla svazem SCHOK koncipována jako vzorník plemen i vzhledem k menší výstavní ploše, kterou měl svaz letos k dispozici. Proto není pravdou, že chovatelé z Valašska či jiných končin republiky by nebyli schopni či ochotni dovézt svá zvířata na tuto výstavu, ale nebyla taková potřeba. Ani klub chovatelů valašských ovcí nebyl vyzván vedením svazu k zajištění kolekcí ovcí na tuto výstavu. Prostě kolekce zvířat, kterou jste tam vystavoval Vy byla z hlediska koncepce expozice ovcí dostačující. Osobně jsem se se svými zvířaty zúčastňoval jak loňské Národní výstavy tak předchozích výstav Techagro a do Brna to mám o malý kousek dál než Vy. Proto Vás prosím pro příště lépe zvažte podobné komentáře schopnosti či neschopnosti ostatních chovatelů valašských ovcí. S pozdravem. Michal Milerski
napsáno 27. 5. 2014, 11:58 nové
Dobrý den, děkuji za Váš příspěvek. Od Vás do Brna je to 203km, ode mne do Brna 230, nevím jaký typ matematiky kdo používá, ale nás ve škole učili, že 230 je víc než 203. Pro příklad vzdálenost Rožnov pod Radhoštěm - Brno 154km. U nás nám informace o výstavě posílal šlechtitel a posílá je všem chovatelům. Nereagoval jsem na to, jelikož v době výstavy je u nás hlavní proud bahnění, kdy rodí cca 15 ovcí denně. Na tu výstavu se mi z tohoto důvodu nechtělo jet. Pak mi volal cca 6 dní před výstavou pan předseda Mareš, zda-li mu tam přivezu ovce. Na můj dotaz, jaké potřebuje, tak mi odpověděl že šumavky a valašky, že se mu nikdo nepřihlásil. Šumavky chápu, jsem jediný bez maedi-visny, ale valašky nechápu. Jel jsem tam až na druhé oslovení a ne že by byla moje priorita jezdit po výstavách. Navíc Vy jste o konání výstavy věděl dostatečně dopředu a jako člen výboru klubu jste mohl zajistit účast z některých chovatelů, kteří to mají blíže. Klub má přeci jednu z mnoha priorit prezentaci a propagaci plemene, což výstava je, ať je velká nebo malá. Netvrdím, že jste tam musel jet nutně Vy. Nikde není dáno, že se výstav mohou a musí zúčastňovat jen Milerski a Vejčík.
napsáno 27. 5. 2014, 12:45 nové
Rovněž přeji dobrého dne, pokud jde o vzdálenosti asi to bude spíše otázka volby trasy nikoliv matematiky. Předpokládal jsem, že se zvířaty namůžete zvolit nejkratší trasu do Brna přes Rakousko (183 km) tudíž pojedete přes Jindřichův Hradec a Třebíč (188 km), přes Humpolec to máte opravdu dál Vy. Ale o to přece vůbec nejde a už vůbec jsem nechtěl vyvolávat novou rozepři na tak nicotné téma. Šlo mi o to, že podobné, podle mne zbytečné, jízlivé poznámky nepřispívají k dobré atmosféře mezi chovateli valašských ovcí a k jejich dobré spolupráci mezi jinými při přípravách oslav 10. výročí založení klubu. Dávám Vám za pravdu, že TechAgro se konalo v termínu ne příliš vhodném z chovatelského hlediska, a že v podstatě nikdo z nás se nehrnul do vystavování. Ing. Marešem jste byl ale osloven přímo pouze Vy, což z hlediska svazu chápu, jelikož chováte dvě plemena, která tím pádem šlo dostat na výstavu při jednom veterinárním potvrzení a cesťáku. Nemůžete ale tím pádem předjímat, zda ostatní chovatelé jsou nebo nejsou ochotni či schopni na základě takovéto přímé výzvy na výstavu ovce poslat. Mrzí mne, že svou jistě záslužnou reprezentaci valašských ovcí na výstavě neváháte využít k dehonestaci obrazu chovatelů jiných. Pro sebe osobně si t této naší diskuze beru ponaučení, že výbor klubu by měl aktivněji přistupovat k prezentaci plemene na výstavách a již jsem požádal Ing. Mareše, aby se příště v případě potřeby zajistit zvířata na výstavy obracel na něj.
napsáno 27. 5. 2014, 17:30 nové
Při přepravě zvířat volím vždy nejrychlejší a nejpohlednější trasu co se týče dopravy, takže pokud možno volím rovné úseky, pokud možno bez průjezdů skrz města. Což je potom trasa přes Humpolec a dálnici. Je nejryhlejší, s minimem zatáček a měst, to se shodneme, že pro welfare zvířat je nejlepší. Vždy budu volit nejlepší cestu pro zvířata a ne takou abych plnil nějaký kilometrový limit a pak mi někdo vysvětloval, že jsem mohl jet přes onu či onu pr..., jen aby co bylo co nejkratší. Vozím zvířata, ne uhlí. Ohledně oslovení bylo až když byla nouze. Co se týče cesťáku apod., tak je jen alibismus jak se z toho vykroutit. Před minulé TechAgro jsem vezl pouze šumavky a Vy jste vezl valašky a taky nám oběma cestu proplatily, navíc je třeba přiznat, že onen cesťák neproplácí SCHOK, ale Genoservis, který na to má dotaci. Víte, když celou dobu určitá část chovatelů dehonestuje zbytek chovatelů, tak je to v pořádku, ale když se někdo z nich ozve, tak je hned pozdvižení. Uspořádáme na něj hon, pokud možno co nejvíce pohaníme apod. Nechápu, nechápu ....
napsáno 27. 5. 2014, 18:28 nové
Tak asi to je o tom koho SCHOK osloví...
napsáno 23. 2. 2015, 10:53 nové
Je to úplně jinak než si myslíte a než o tom víte, to jedna věc. Druhá je, že SCHOK si taky vybírá koho osloví. Osobně jako pořadatel bych oslovoval ty nejlepší v chovu a ty, kteří mě nenechají ve štichu.
napsáno 10. 3. 2015, 08:35 nové
Dobrý den Mohu se zeptat kolik už máte ocenění za valašku a šumavku hrozně by mě to zajímalo, protože vždycky když čtu noviny Zemědělec, tak jste tam vy, že jste něco vyhrál. Předem děkuji za odpověd. Hodně štěstí v chovu.
napsáno 19. 5. 2014, 20:53 nové
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Bohužel nejsem schopen přesně odpovědět. Už jich je tolik, že jsem o tom ztratil přehled. Ale počítám, že to bude přes 30 a napůl mezi valaškama a šumavkama.
napsáno 26. 5. 2014, 16:27 nové
Zdar Honziku to jsem já teta Lida, jak se ti daří v chovu. Nějak se mě vymazalo tvoje číslo.
napsáno 3. 8. 2015, 20:19 nové
Ahoj, v chovu se mi daří velice dobře a nejen tam. Kontakty i tel. číslo je v záložce kontakty.
napsáno 20. 8. 2015, 08:41 nové
Dobrý den, konečně jsem se dostal na tyto tránky a v klidu pročetl. (Fandím Vám,víte co děláte ).Ale koukám,že nejen v kynologii ( loveckých psů ),ale i v chovu ovcí dochází k nevraživosti a jisté nabubřelosti.Vždy jsem si myslel,že lidé co dávají svou sílu a srdce do chovu jakéhokoliv zvířete,to dělají pro jeho záchranu,pro jeho jedinečnost,pro zušlechtění jeho vlastností. Bohužel je všude spousta lidí co je zajímají zisky nebo osobní prezentace a za chovatele se pouze vydávají.Nechápu proč ?To je můj názor. Zdravím a držím Vám palce v životě ,v rozumu i v chovu...
napsáno 8. 9. 2015, 10:46 nové
Dobrý den pane Vejčíku, ráda bych se zeptala, zda budete mít letos na prodej jehňata šumavky. Ovce bych ráda na chov, výpas a také na trénování ovčáckých psů. Děkuji za odpověď. Petra O.
napsáno 18. 4. 2016, 12:26 nové
Dobrý den, letos budou na prodej jehnice šumavek ve stáří cca 6měs.
napsáno 25. 5. 2016, 15:55 nové
dobrý den, ráda bych vás poprosila o radu, vybírám kovové hrazení pro ovce a myslím že jsem někde na fotce vaší farmy viděla, že toto hrazení také používáte. Budu kupovat od KSK Krajčovič a nemohu se rozhodnout zda je lepší to co se spojuje jehlou nebo pomocí koleček , to je i hustší ze 7 trubek, ale zas se bojím že nepůjdou vytáhnout z hnoje -ta kolečka jsou docela velká. Kupuji toho docela dost - asi za 50 tisíc a tak bych se chtěla správně rozhodnout. moc děkuji za vaší odpověd.
napsáno 1. 6. 2016, 18:40 nové
Dobrý den, vždy taky stojím před tímto rozhodnutí, ale vždy se pak rozhodnu pro kolečka. I za cenu, že tahání z hnoje je náročnější. Spojování kolečky se mi jeví jako pevnější spoj, jak z důvodu tlaku ovcí, ale i pro přelézaní mnou. Doporučuji ale jinou firmu, velice se mi osvědčilo ALM Vizovice, jak cena, ale i přístup a dodání.
napsáno 12. 7. 2016, 12:11 nové
Dobrý den, měla bych dotaz. Dali by se Valašky chovat i jen v elektrickém ohradníku s kamerunkami? Dá se vidět původní valaška i někde na Moravě? Děkuji za Vaší odpověď.
napsáno 16. 9. 2016, 07:21 nové
Dobrý den, samozřejmě, že jdou chovat jak v el. síti tak i v el. drátech. Jsou vidět např. v Rožnově p.R.
napsáno 4. 10. 2016, 10:22 nové
Hezký den pane Vejčíku, připravuji vznik kozí a ovčí rodinné farmy v Krušných horách a zvažuji právě k doplnění chovu koz chov Valašek v počtu do 20-30 ks k dopasení plochy po kozenkách i k budoucí produkci mléka pro výrobu ovčích a kozích sýrů. Pozemek mám dojednaný ke koupi skoro ve výšce 1000 m. n. m./ je tam zima do května/nad mořem, s větším množstvím stařiny..myslíte, že je dobrou volbou Původní valaška? Děkuji Vám za radu. Katka Hujerová
napsáno 1. 10. 2016, 12:49 nové
Dobrý den myslím, že valaška je vhodnou volbou a to i z několika důvodů, jednak se valašky dají též dojit a jejich produkce a kvalita mléka je rozhodně zajímavá, dalším důvodem je obojetná rohatost zvířat koz i ovcí, budou si vzájemně rovnější a i jejich nenáročnost.
napsáno 4. 10. 2016, 10:16 nové
Dobry den, prosim o radu, ktery mineralni liz si mam objednat. Mam 10 ks Kamerunskych ovecek. Ted mi uhynul beranek na mocove kameny. Nebyl by tedy vhodny liz s vapnikem? Mam jeste 3 kastrovane beranky a chtela bych predejit opakovanemu uhynu. Dekuji Vam. S pozdravem...
napsáno 26. 10. 2016, 00:51 nové
Dobrý den, u ovcí se nejčastěji používají Ovin, Brebigest poř. Phyto-Vers, je to kombinace pro každé období ovcí v roce. Ale min. liz nedokáže zabránit vzniku moč. kamenů. Tento problém vzniká při růstu a dalším životě a je zapříčiněn přikrmováním jádra více než je nutné, částečně je to i dědivé. Spíše doporučuji omezit jádro a další "pochutiny" jako je pečivo apod.. Právě jádro obsahuje dostatek vápníků a pokud je ho více než je třeba, začne vytvářet kmeny.
napsáno 27. 10. 2016, 08:36 nové
Pavel
Dobrý den, Jaké jsou ceny těch lizu Osvior od Vás?+jaké je poštovné děkuji a jaké doporučujete pro celoroční pastvu +do stáje pro cca 5-10 ks ovcí? děkuji s pozdravem Pavel
napsáno 10. 12. 2016, 19:29 nové
Dobrý den,Jak máte vyřešené napajení až do ovčína?
napsáno 25. 12. 2016, 16:20 nové
Dobrý den, je tam zaveden vodovod z domu a uvnitř jsou vyhřívané napaječky
napsáno 27. 12. 2016, 19:25 nové
Dobrý den kolik ks bahnic mě zhruba uživí valašek?
napsáno 26. 3. 2017, 20:42 nové
Dobrý den, uživí vás zhruba 50-60ha a k tomu odpovídající počet ovcí s produkcí chovných zvířat, či typuju tak 30-40ks valašek s produkcí mléka.
napsáno 16. 4. 2017, 18:56 nové
Dobrý den, zajímalo by mě, jak se řeší rozrůstání stáda, když na počátku je jeden beran a 10 bahnic. Předpokládám, že není vhodné nakrývat stále jedním beranem, i když jsou prameny, které tvrdí, že jednou to nevadí. Jak se toto řeší v praxi? Děkuji
napsáno 21. 6. 2017, 21:13 nové
Dobrý den, řešit to lze několika způsoby, jeden je všechny dcery prodávat a nakupovat nové, nepříbuzné, další je koupě druhého berana nepříbuzného k tomu druhému a asi nejsnažší je prodat toho prvního a koupit nového nepříbuzného. Rozhodně nedoporučuji příbuzenskou plemenitbu.
napsáno 14. 8. 2017, 20:08 nové
Přeji pěkný den pane Vejčíku, dověděl jsem se od pana Skřivánka, že máte propracovanou metodu chovu hus v ovčíně. Jestli jsem to správně pochopil, tak jak skončí bahnění, dáte do ovřína husy. Máte o tom nějaký článek nebo metodiku, popřípadě lze se o tom od Vás něco dovědět? Děkuji. Radim Hatlapatka
napsáno 15. 9. 2017, 20:08 nové
Dobrý den pane Vejčíku rád bych se zeptal zda budete mít na jaře na prodej Jehnata ovce Šumavky? Mám zájem o 4 kusy do chovu. děkuji. Vojtěch Starosta
napsáno 18. 12. 2017, 12:59 nové